Ukradnutý mobil spozná zlodeja podľa chôdze

Autor: Peter Študent | 8.1.2006 o 23:59 | Karma článku: 5,10 | Prečítané:  2298x

Mobilné zariadenia ako vreckové počítače a mobilné telefóny by v blízkej budúcnosti mohol pred ukradnutím a prípadným zneužitím chrániť nový typ zabezpečenia. Zamedziť neoprávnenému používaniu majú špeciálne senzory, ktoré rozpoznajú majiteľa od zlodeja na základe štýlu chôdze a držania tela. Systém neustále vyhodnocuje štýl chôdze majiteľa a v prípade výrazných zmien dokáže automaticky zablokovať zariadenia a tak predísť jeho ďalšiemu zneužitiu.

Na zabezpečenie stačí len chôdza

Novú koncepciu len nedávno predstavil tím fínskych odborníkov z Technického výskumného centra VTT, ktorý novinku hneď aj demonštroval na prototype mobilného telefónu. Oproti bežnému aparátu sa predvedený prototyp na prvý pohľad v ničom nelíšil. Hlavná inovácia sa skrýva pod krytom mobilného telefónu, kde sa nachádzajú špeciálne senzory snímajúce pohyb zariadenia.

Zabudované senzory neustále monitorujú pohyb zariadenia a tak vytvárajú matematický model chôdze majiteľa. Vďaka tomu systém dokáže postupným učením vytvoriť dokonalý profil majiteľa a tak ho odlíšiť od neoprávnenej osoby. V prípade potreby sa môže zariadenie automaticky zablokovať a to až dovtedy kým jeho pravý majiteľ nezadá bezpečnostný kód.

Neustála kontrola

V porovnaní s inými druhmi zabezpečenia je koncepcia nenáročná na použitie, nevyžaduje od používateľa žiadne špeciálne úkony. Ako najväčší prínos sa však ukazuje takmer neustála ochrana zariadenia, ktorú doteraz nedokázala zaistiť skoro žiadna iná technológia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Mal by som, mohol som, mal som. Ako sa vyhnúť životu plného ľútosti

Ľudia oveľa viac ľutujú veci, o ktoré sa nikdy nepokúsili.


Už ste čítali?