Nový Office prinesie komplexnú zmenu užívateľského rozhrania

Autor: Peter Študent | 14.9.2005 o 12:12 | Karma článku: 10,24 | Prečítané:  4378x

Nasledujúca verzia kancelárskeho balíka Office spoločnosti Microsoft bude obsahovať najväčšie zmeny užívateľského rozhrania od dôb Office 95. Informoval o tom Bill Gates pri prvom verejnom predstavení produktu na konferencií PDC v Los Angeles. Zmeny by mali podľa spoločnosti priniesť zjednodušenie používania kancelárskeho balíka a spraviť tak prácu viac efektívnou.

Spoločnosť Microsoft uvádza ako hlavný dôvod radikálnych zmien najmä rastúci počet funkcií obsiahnutých v aplikáciách Office. Pokiaľ Word 1.0 obsahoval len niečo okolo 100 funkcií, nebol problém prejsť všetky menu a nájsť požadovanú funkciu. V prípade Word 2003, ktorý ich obsahuje už viac ako 1500, je takéto hľadanie „naslepo“ prakticky nemožné.

Vývojári zo spoločnosti Microsoft preto zmenili filozofiu nazerania na užívateľské rozhranie z „funkcionalistického“ na výsledkovo orientované. Myslí sa tým predovšetkým orientácia na výber komponentov z vopred pripravených „vizuálnych galérií“.

Celé by to malo fungovať tak, že užívateľ si vyberie podľa vzhľadu z galérie to, čo by sa mu do dokumentu najviac hodilo. Aplikácia Office sa potom automaticky postará o implementáciu v danom dokumente. Užívateľ pri tom vôbec nemusí ovládať techniku ako daný efekt docieliť svojpomocne.

Ďalšou zmenou je „vyčistenie“ pracovnej plochy od prebytočných nástrojov. Plocha by tak mala obsahovať len dokument a nástroje, ktoré sa viažu k práve vykonávanej činnosti. Užívateľ by sa už nemal stretnúť so situáciu, keď hľadá príslušný nástroj v hromade nepotrebného balastu.

Nová verzia kancelárskeho balíka Office by sa mala na trh dostať v rovnakom čase ako operačný systém Windows Vista, teda v druhej polovici roka 2006. Uvidíme, akých zmien sa za ten čas ešte Office dočká...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Majského péenky sa Najvyššiemu súdu nezdajú. Dal ich posúdiť znalcom

Podnikateľ môže dosiahnuť aj prerušenie súdu, ktorý sa ťahá už roky. Jeho spoluobžalovaný Brtva nedávno po verdikte ušiel.

DOMOV

Vo veku 44 rokov zomrel spisovateľ a režisér Krištúfek

Krištúfek bol jednou z obetí zrážky autobusu s nákladiakom.

SVET

Vodič dodávky vrazil do chodcov v Toronte, zahynulo deväť ľudí

Polícia vodiča po incidente zadržala.


Už ste čítali?