Nový Office prinesie komplexnú zmenu užívateľského rozhrania

Autor: Peter Študent | 14.9.2005 o 12:12 | Karma článku: 10,24 | Prečítané:  4380x

Nasledujúca verzia kancelárskeho balíka Office spoločnosti Microsoft bude obsahovať najväčšie zmeny užívateľského rozhrania od dôb Office 95. Informoval o tom Bill Gates pri prvom verejnom predstavení produktu na konferencií PDC v Los Angeles. Zmeny by mali podľa spoločnosti priniesť zjednodušenie používania kancelárskeho balíka a spraviť tak prácu viac efektívnou.

Spoločnosť Microsoft uvádza ako hlavný dôvod radikálnych zmien najmä rastúci počet funkcií obsiahnutých v aplikáciách Office. Pokiaľ Word 1.0 obsahoval len niečo okolo 100 funkcií, nebol problém prejsť všetky menu a nájsť požadovanú funkciu. V prípade Word 2003, ktorý ich obsahuje už viac ako 1500, je takéto hľadanie „naslepo“ prakticky nemožné.

Vývojári zo spoločnosti Microsoft preto zmenili filozofiu nazerania na užívateľské rozhranie z „funkcionalistického“ na výsledkovo orientované. Myslí sa tým predovšetkým orientácia na výber komponentov z vopred pripravených „vizuálnych galérií“.

Celé by to malo fungovať tak, že užívateľ si vyberie podľa vzhľadu z galérie to, čo by sa mu do dokumentu najviac hodilo. Aplikácia Office sa potom automaticky postará o implementáciu v danom dokumente. Užívateľ pri tom vôbec nemusí ovládať techniku ako daný efekt docieliť svojpomocne.

Ďalšou zmenou je „vyčistenie“ pracovnej plochy od prebytočných nástrojov. Plocha by tak mala obsahovať len dokument a nástroje, ktoré sa viažu k práve vykonávanej činnosti. Užívateľ by sa už nemal stretnúť so situáciu, keď hľadá príslušný nástroj v hromade nepotrebného balastu.

Nová verzia kancelárskeho balíka Office by sa mala na trh dostať v rovnakom čase ako operačný systém Windows Vista, teda v druhej polovici roka 2006. Uvidíme, akých zmien sa za ten čas ešte Office dočká...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Mal by som, mohol som, mal som. Ako sa vyhnúť životu plného ľútosti

Ľudia oveľa viac ľutujú veci, o ktoré sa nikdy nepokúsili.


Už ste čítali?