Bude Microsoft donútený zmeniť názov nových Windows?

Autor: Peter Študent | 8.8.2005 o 23:23 | Karma článku: 9,16 | Prečítané:  4072x

Len pár dní po tom ako spoločnosť Microsoft zverejnila názov nového operačného systému Windows Vista, začali sa objavovať prvé komplikácie v spojení s týmto názvom. Ako sa ukázalo názov Vista nebol zvolený práve najšťastnejšie a dostal sa do konfliktu s názvami produktov iných spoločností. Práve táto skutočnosť vyvolala špekulácie ohľadne prípadne vynútenej zmeny názvu pripravovaného operačného systému.

Názov Vista nie je až taký nevšedný, ako sa na prvý pohľad zdá a okrem pripravovaného operačného systému je rovnako pomenovaný aj hotel v Buenos Aires, teleskop, ako aj mestečko neďaleko San Diega. Keďže nejde o názvy z rovnakej sféry, tak tieto zhody nie sú žiadnym problémom a nehrozí nebezpečenstvo ich prípadnej zámeny.

Z pohľadu Microsoftu sa zdajú problematické dve neziskové organizácie, ktoré sa zaoberajú vývojom softvéru. Konkrétne ide o organizácie The Vista Software Alliance a Wordvista, ktoré nesú slovíčko Vista priamo vo svojich názvoch. Organizácie sa zaoberajú poskytovaním špecializovaného softvéru Vista pre nemocnice a kliniky starajúce sa o amerických veteránov.

Spomínané organizácie kritizujú spoločnosť Microsoft za to, že zvolila pre svoj nový operačný systém práve názov Vista. Poukazujú pritom na skutočnosť, že by mohlo vďaka zhodnému názvu dôjsť k zámene produktov. "Zmätok spôsobený Microsoftom zvolením názvu Vista je zneuctením ľudí, ktorí sa starajú o našich veteránov," povedala Barbara Boykin, prezidentka VistA Software Alliance.

Jedným z riešení sporu by bola zmena názvu pripravovaného operačného systému. Nebola by to prvá vynútená zmena názvu v histórií softvérových produktov. Príkladom môže byť internetový prehliadač Firefox, ktorý musel zmeniť svoje predchádzajúce meno "Firebird" kvôli rovnomennej databáze.

Keďže veteráni majú v USA špecifické postavenie, spor je vnímaný veľmi citlivo. Právnici Microsoftu okamžite kontaktovali dotknuté neziskové organizácie a snažia sa nájsť východisko z patovej situácie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Majského péenky sa Najvyššiemu súdu nezdajú. Dal ich posúdiť znalcom

Podnikateľ môže dosiahnuť aj prerušenie súdu, ktorý sa ťahá už roky. Jeho spoluobžalovaný Brtva nedávno po verdikte ušiel.

DOMOV

Vo veku 44 rokov zomrel spisovateľ a režisér Krištúfek

Krištúfek bol jednou z obetí zrážky autobusu s nákladiakom.

SVET

Vodič dodávky vrazil do chodcov v Toronte, zahynulo deväť ľudí

Polícia vodiča po incidente zadržala.


Už ste čítali?