Bude Microsoft donútený zmeniť názov nových Windows?

Autor: Peter Študent | 8.8.2005 o 23:23 | Karma článku: 9,16 | Prečítané:  4065x

Len pár dní po tom ako spoločnosť Microsoft zverejnila názov nového operačného systému Windows Vista, začali sa objavovať prvé komplikácie v spojení s týmto názvom. Ako sa ukázalo názov Vista nebol zvolený práve najšťastnejšie a dostal sa do konfliktu s názvami produktov iných spoločností. Práve táto skutočnosť vyvolala špekulácie ohľadne prípadne vynútenej zmeny názvu pripravovaného operačného systému.

Názov Vista nie je až taký nevšedný, ako sa na prvý pohľad zdá a okrem pripravovaného operačného systému je rovnako pomenovaný aj hotel v Buenos Aires, teleskop, ako aj mestečko neďaleko San Diega. Keďže nejde o názvy z rovnakej sféry, tak tieto zhody nie sú žiadnym problémom a nehrozí nebezpečenstvo ich prípadnej zámeny.

Z pohľadu Microsoftu sa zdajú problematické dve neziskové organizácie, ktoré sa zaoberajú vývojom softvéru. Konkrétne ide o organizácie The Vista Software Alliance a Wordvista, ktoré nesú slovíčko Vista priamo vo svojich názvoch. Organizácie sa zaoberajú poskytovaním špecializovaného softvéru Vista pre nemocnice a kliniky starajúce sa o amerických veteránov.

Spomínané organizácie kritizujú spoločnosť Microsoft za to, že zvolila pre svoj nový operačný systém práve názov Vista. Poukazujú pritom na skutočnosť, že by mohlo vďaka zhodnému názvu dôjsť k zámene produktov. "Zmätok spôsobený Microsoftom zvolením názvu Vista je zneuctením ľudí, ktorí sa starajú o našich veteránov," povedala Barbara Boykin, prezidentka VistA Software Alliance.

Jedným z riešení sporu by bola zmena názvu pripravovaného operačného systému. Nebola by to prvá vynútená zmena názvu v histórií softvérových produktov. Príkladom môže byť internetový prehliadač Firefox, ktorý musel zmeniť svoje predchádzajúce meno "Firebird" kvôli rovnomennej databáze.

Keďže veteráni majú v USA špecifické postavenie, spor je vnímaný veľmi citlivo. Právnici Microsoftu okamžite kontaktovali dotknuté neziskové organizácie a snažia sa nájsť východisko z patovej situácie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Superpočítač kúpili za milióny. Nevyužívali ho, o chvíľu zostarne

Slovenskí vedci vyčíslili škody za nepoužívanie počítača na viac ako milión. Dnes už funguje v poriadku, no čoskoro ho bude treba vymeniť.


Už ste čítali?