reklama

Obrana proti nevyžiadanej pošte? Útok!

Pravdepodobne týmto heslom sa riadili pracovníci spoločnosti Lycos pri vytváraní novej služby s pomerne poetickým menom „Make love not spam“. Zámerom služby je napomôcť v boji s pliagou súčasného internetu – nevyžiadanou elektronickou poštou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Šírenie nevyžiadanej elektronickej pošty, známej tiež pod označením spam, dosahuje v posledných rokoch taký obrovský nárast, že momentálne sa už dá hovoriť o spamovej epidémií. Vďaka tejto epidémii je v dnešných dňoch pomaly problém nájsť jedinca, ktorý by sa s problémom spamu nestretol.

Voči tejto pliage internetu sa rozhodla bojovať spoločnosť Lycos svojským spôsobom a to formou odvety. Vytvorila špeciálny šetrič obrazovky, ktorý slúži ako zbraň namierená voči odosielateľom spamu.
FOTO - Make Love Not Spam

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Princíp fungovania tejto zbrane je taký, že v čase keď je váš počítač nevyužitý, systém sa snaží automaticky pripájať na stránky uvedené v nevyžiadanej pošte. Keďže takto pracuje množstvo počítačov zapojených do tejto služby, výsledkom ich činnosti je čiastočná nedostupnosť stránok uvedených v nevyžiadanej pošte. Táto činnosť nemá ďaleko od hackerskej aktivity pod názvom DDoS.

Keďže sú stránky touto činnosťou nedostupné, odosielanie spamu vychádza navnivoč a teda nemá pre odosielateľa zmysel. Okrem toho veľké množstvo umelých pripájaní na spomínané stránky má za následok značné zvyšovanie nákladov na ich prevádzku. Zvýšené náklady by tiež mohli prispieť k odradeniu „podnikateľa“ od odosielania spamu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bohužiaľ nie je všetko také ideálne ako sa na prvý pohľad zdá a iniciatíva spoločnosti Lycos sa stretla s pomerne masívnou kritikou. Hneď prvou vecou na ktorú kritiky narážali, bola etická rovina služby.

„Nemôžete sa vlámať do zlodejovho domu len preto, že sa on vlámal do vášho,“ poznamenal Steve Linford z anti-spamovej organizácie Spamhaus pre server ZDNet UK. Úzko s tým súvisí aj právna stránka služby. Aj napriek uisteniam spoločnosti Lycos, že po právnej strane by malo byť všetko v poriadku, vytvárajú sa rôzne špekulácie, nakoľko je takýto útok na odosielateľa spamu v súlade so zákonom.

Ďalším vážnym problémom je, že činnosťou tejto služby vzniká veľké množstvo zbytočnej premávky na internete. To sa samozrejme nepáči poskytovateľom pripojenia do internetu a preto sa rozhodli túto službu bojkotovať. Znemožnili svojim zákazníkom stiahnuť si spomínaný šetrič obrazovky od Lycosu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Posledným problémom sú samotní odosielatelia spamu. Tí sa samozrejme nechcú vzdať bez boja a už teraz podnikajú rôzne útoky na spomínanú službu. Taktiež sa dá vzhľadom na charakter služby predpokladať, že sa časom vynoria rôzne žaloby na spoločnosť Lycos.

Len pár dní po oficiálnom spustení služby došlo pod ťarchou spomínaných skutočností k jej pozastaveniu. Spoločnosť Lycos sa zatiaľ nevyjadrila kedy a v akej podobe dôjde k opätovnému spusteniu.

Zdroje:
ZDNet UK: Lycos anti-spam weapon melts away
Kryl Blog: Aktivní boj proti spamu

Peter Študent

Peter Študent

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  UžívateľInternetTechnológieTrendyZaujímavostiSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu